Jak poznat správné kompresní podkolenky?

Máte sedavé zaměstnání a stává se vám, že vás po celém dni paradoxně bolí nohy? Zamilovali jste se do běhání, ale po pár kilometrech už dostáváte křeče do lýtek? Rádi sportujete, ale po větším výkonu pak několik dní téměř nemůžete chodit? Asi každý se v některé z vět najde, a právě proto se v poslední době stále větší oblibě těší kompresní podkolenky. V následujícím článku se dočtete o jejich přednostech a také poradíme, na co si dát při jejich výběru pozor.

Podkolenky pomohou při otocích

Stejně jako jiné druhy kompresního oblečení i kompresní podkolenky pracují s kompresí, tedy tlakem, který zapříčiní, že se ke svalům dostane více kyslíku. Tím se zvýší výkonnost svalů při sportovním výkonu a zkrátí následná doba regenerace. Kompresní podkolenky také snižují svalové vibrace, zmenšují bolestivost svalů a mohou dokonce stabilizovat vazy a šlachy, což je vlastně ochrana před zraněním. V běžném životě zase kompresní podkolenky pomohou při otocích nohou a jako prevence proti křečovým žilám nebo na zmírnění jejich obtíží.

Jak už vyplynulo v úvodu, možností použití kompresních podkolenek je celá řada. Nejčastěji je nosí běžci, triatlonisté a cyklisté, ale svůj význam mají i v dalších sportech, při turistice a rovněž v běžném životě. Především je ocení ti, kteří mají sedavé zaměstnání nebo naopak celý den stojí na nohách. Kompresní podkolenky je také užitečné přibalit do kufru na dovolenou, díky nim vám při dlouhých cestách jízdách v autě, autobusu nebo v letadle budou nohy méně otékat a také bolet.  
V našem e-shopu vám nabízíme kompresní podkolenky i kompresní ponožky od několika výrobců a v různých designech. Upozornili bychom vás především na vysoce kvalitní kompresní podkolenky od americké značky SLS3, které zvyšují míru návratu žilní krve až o 34 % a díky zesílenému materiálu zvyšují oporu Achillovy šlachy, lýtka a kotníku, čím snižují riziko zranění kotníků a chodidel. 
 
38043_a38044_a38045_a

Jaké kompresní podkolenky koupit? 

Na první pohled vypadá velká část kompresních podkolenek podobně, ale abyste s nimi byli spokojení, doporučujeme, abyste si při jejich výběru odpověděli na následující tři otázky:

1. Jaký je použit materiál?

Každý výrobce používá jiné složení, vždy je ale dobré, aby materiál měl antimikrobiální vlastnosti, uměl odvádět od pokožky vlhkost a ideálně aby byl flexibilní, to znamená aby v zimě hřál a v létě naopak chladil. Výhodné také je, když jsou v podkolence ionty stříbra, které zabraňují vzniku nepříjemným pachů.

2. Jak je podkolenka zpracována?

Správná kompresní podkolenka by měla mít vyztuženou patu a špičku, speciální tvarování pro pravou a levou nohu a stupňovanou kompresi. To znamená, že podkolenka bude „tlačit“ na v každé části nohy jinak. Nejsilnější komprese bude v oblasti chodidel a kotníků, směrem nahoru ke koleni se pak tlak zmenšuje. Tím je podporováno proudění krve směrem k srdci, čímž se krev se snadněji okysličuje a je méně namáháno srdce. Určitě nekupujte podkolenku s velmi pevným stahujícím lemem pod kolenem, protože ten naopak krevní oběh přiškrtí, což může způsobit i závažnější zdravotní problémy.

3. Vyhovuje správná velikost?

Při koupi první kompresní podkolenky může být určení správné velikosti trochu oříšek, při dalším nákupu už budete moudřejší. Je potřeba, aby podkolenka až příliš nestahovala (může vám sedět v chodidlu, ale ne v lýtku), ale také je špatně, když by byla volná a sklouzávala by. To by pak jako kompresní podkolenka popírala svůj účel.
18038_c5147_c18037_e