Pokud se věnujete cyklistice, nebo teprve s kolem začínáte, je vhodné při těchto aktivitách používat cyklistické oblečení. Důvody proč tomuto tak je, jsou hned tři.
Přiléhavější, nebo volnější?
Cyklistické oblečení je vyráběno z kvalitních funkčních technologicky vyspělých materiálů, které vám zajistí velmi komfortní podmínky při rekreačním, ale i špičkovém sportovním výkonu. Oblečení je střihově uzpůsobeno jízdě na kole, především dresy a bundy berou v úvahu předkloněnou polohu jezdce z nataženýma rukama. Poslední důvod je estetický, v cyklistickém oblečení vypadáte prostě skvěle, mnohem lépe jak v odrbaném bavlněném triku a džínách.
Cyklistické dresy
Při výběru cyklistického oblečení byste si měli uvědomit, jakou disciplínu budete provozovat. Pro silniční cyklistiku je určeno cyklo oblečení více vypasované, pro MTB a XC se také většinou používájí přiléhavější modely. Enduro, AM (All Mountain) a sjezdové disciplíny vyžadují volnější oblečení.
Horní díly,
cyklistické dresy, vybíráme podle ročního použití. Pro letní dny volíme lehké vzdušné dresy s krátkým rukávem, pro chladné počasí jsou k dispozici zateplené dresy s dlouhým rukávem.
Cyklistické kalhoty, šortky
Spodní díly, kalhoty, nebo šortky se vyrábí v různých variantách.
Šortky jsou většinou z elastického lycrového lehkého materiálu určené pro teplé letní dny. U 3/4 golfek již můžeme volit
variantu pro léto z lycry a ze zatepleného materiálu
Roubaix pro chladnější dny. Šortky nebo golfky můžete mít jen do pasu, nebo se šlemi.
Dlouhé kalhoty (do pasu, nebo se šlemi) jsou opět dostupné v letním provedení z lycry a zatepleném provedení z materiálu Roubaix. Pro ty, kdo nepřestávají jezdit ani v zimě, jsou nezbytné zateplené kalhoty opatřené membránou, které vám zajistí dobrý komfort i v zimních dnech. Membrána zabraňuje profouknutí a promoknutí kalhot, ale navenek je prodyšná.
Samostatnou kapitolou jsou volné tzv. MTB šortky. Tyto šortky používají Enduro a AM jezdci. Jsou pohodlnější, volnějšího střihu a většinou jsou opatřeny vnitřními odjímatelnými spodkami z lehkého funkčního materiálu opatřenými cyklovložkou.
Cyklistické bundy, větrovky, pláštěnky
Nezbytnou součástí každého cyklisty je
větrovka nebo
pláštěnka. Větrovka je většinou velmi lehká a skladná, dá se vozit i v kapse dresu. Ochrání vás před větrem, nebo ranním a večerním chladem, ale je promokavá. Proti vodě vás tdy ochrání vhodná pláštěnka. Větrovky a pláštěnky jsou opatřeny bezpečnostními reflexními prvyky pro větší bezpečí na silnici.
Pro chladné jarní podzimní a zimní počasí je dobré se chránit vhodnou zimní
cyklistickou bundou. Bundy se dají pořídit v lehkém provedení, které jsou určené spíše pro chladné letní dny, a dále zateplené membránové, které jsou větru a vodě odolné a dají se použít pro teploty +10 °C až -10 °C. Nejlepší bundy používají membránu GORE-TEX. Te je velmi prodyšná, přitom absolutně nepromokavá. Taková bunda se dá používat celoročně a zároveň zastane funkci větrovky a pláštěnky.
Cyklistické doplňky
Nezapínejme ani na doplňky jako jsou rukavice, ponožky, čelenky a čepice.
Pro cyklisty jsou určeny funkční ponožky, které jsou speciální do cyklistických treter. Do teplých dní jsou vhodné kotníčkové cykloponožky. Pro chladnější dny zvolíme silnější ponožky obsahující merino vlnu pro lepší termoizolační vlastnosti. V poslední době jsou hodně populární tzv.
kompresní ponožky.
V letních měsících je vhodné pod přilbou vozit lehkou funkční
čelenku, nebo cyklistický šátek, který zabrání stékání potu do očí. Užitečná je i lehká funkční cykločepička. Pro chladné dny jsou určeny zateplené čepice pod helmu, některé jsou opatřeny i membránou proti profouknutí.
Pro ochranu zraku jsou nabízeny cyklistické brýle. U cyklistických brýlí kromě tvaru a designu volíme parametry. Hlavní parametr jsou skla brýlí, tady můžeme vybírat ze dvou variant. Buď jsou brýle s výměnnými zorníky, většinou jsou v balení kromě hlavních zorníků ještě dvoje další, které měníme dle světelných podmínek. Druhá varianta jsou brýle s tzv fotochromatickými (samozabarvovacími) zorníky. Fotochromatické cyklistické brýle se automaticky přizpůsobí světelným podmínkám.
Na závěr je potřeba se řídit heslem: nezáleží na tom jak jezdíme, ale musíme u toho dobře vypadat! :)